Kari sítě a jejich využití

Kari sítě jsou hutním materiálem, který slouží k vyztužení (armování) betonových podlah, základových desek a jiných nosných a nenosných částí staveb. Kari sítě slouží jako vyztužení betonových ploch, a to jak pojízdných tak pochůzných, aby se zabránilo popraskání betonové plochy. Používají se ve stavebnictví hlavně ke zpevnění ploch.

Kari sítě mají velké množství využití (nejen ve stavebnictví, ale i v zemědělství atd.), využívají se například jako:

  • ochranné kryty
  • pomocné sítě do betonu, keramických stropů
  • výztuže do betonových konstrukcí
  • na podlahové vytápění
  • na silniční stavby
  • plotové pletivo
  • v zemědělství
  • v chovatelství (ploty, kotce, atd.)
  • v zahrádkářství (ploty, opora rostlin,…)
  • šablony pro podlahové vytápění

Kari sítě jako ochranný kryt

Kari sítě pomocné sítě do betonu, keramických stropů.
Nejlepším způsobem armování (vyztužení) betonu je použití kari sítě, která zvýší jeho pružnost a pevnost.
U keramických stropů se kari sítě využívají tak, že se do keramického nosníku zabetonují svařené prostorové kostry z kari sítí a tím vytvoří jeho výztuž. Pevnost plochy je následně nesrovnatelná.

Kari sítě do podlahového vytápění

Kari sítě se využívají také k zavádění podlahového topení. Odborníci se nemohou shodnout zda je vhodné využít systémových desek, či kari sítí. Každá z těchto možností má svoje výhody a nevýhody. Kari sítě zapříčiní umístění hadice do středu podlahy a tím umožňuje lepší rozložení tepla v podlaze, čemuž systémové desky nepřispívají. Kari síť je také nejlevnější variantou společně s betonem.

Kari sítě na silnicích

Kari sítě se v převážné většině používají při výstavbě silnic a hlavně dálnic. Dálnice se dnes tvoří jako betonové desky a pokládka kari sítí je obdobná jako u výstuže železobetonových konstrukcí. Používá se na principu zalití sítě do betonu, tak aby zpevnil plochu a znemožňoval lámání a drolení.

Kari sítě místo plotu

Dnes se vyrábějí ploty prakticky z čehokoli a kari sítě se dají velmi dobře použít jako oplocení pozemku a pro vytváření Gabionů, což jsou drátěné klece vystlané kamením. K tomuto účelu se nejčastěji využívají kari sítě o menším rozměru do velikosti  10 x 10 cm. Volba rozměru je v tomto případě stěžejní, jelikož v případě špatného výběru kari sítě a jejího rozměru můžeme čelit vypadávání kamínků a tím znehodnotit celé oplocení a snížit jeho životnost, která standardně dosahuje i několik desetiletí. Pokud se nepřizpůsobíme volbou kari sítě, můžeme naopak zvolit jiné kamení, vždy je potřeba zamezit vypadávání a drolení. Kari sítě je nutné spojit a zohybat to požadovaných tvarů, vše v závislosti na terénu. Spojují se různými spirálami, sponami a montážními dráty. Ploty z kari sítí se často volí pro ohraničení firemních pozemků, či městských staveb, avšak ani na rodinném domě dnes nejsou výjimkou a těmi nejčastějšími jsou právě gabiony z kari sítí.

Kari sítě v chovatelství

Kari sítě jsou oblíbené i u chovatelů. Nejčastějším použitím kari sítí je stavba kotců pro psy, nebo jiná domácí zvířata. Často je tvůrce používá pouze na část kotce, nebo kenelu a na zbytek  dodá přírodnější materiál, jako je dřevo.  Pro zvířata je to přívětivější. Dále se mohou využít pro stavbu voliér jakéhokoliv ptactva. Zde záleží na velikosti kari sítě. Mezi další oblíbené úkoly patří například zpomalování zvěře při konzumaci, například uložením na seno.

Zahrádkářství

Zahrádkáři kari sítě využívají jako oporu popínavých rostlin, nejčastěji břečťan, víno, nebo hrách. Samozřejmě mohou sloužit jako opora i pro nepopínavé rostliny, například pro růže, rajčata, nebo okurky.  V mnoha zahradách jsou využívány, jako opora pro květinovou bránu, či oblouk.  Pro realizaci složitějších projektů jako je květinový oblouk je potřeba zvolit masivnější konstrukci, která vydrží velké zatížení a umožní dlouhodobý růst zvolené zeleně, aby nám nádhera dlouho vydržela. Touto konstrukcí jsou právě armovací sítě. Kari sítě se často využívají i pro nepopínavé rostliny a v poslední době je hitem pěstování okurek vertikálně. Výhodou této metody je hlavně to, že není nutné mít velké množství prostoru k pěstování. Využití kari sítě spočívá v zapíchnutí na okraj záhonu a zasázení okurek před kari síť. Dále již jednou za čas omotáme výhonky okurek okolo naší kari sítě.

Existuje mnoho způsobů jak kari sítě využívat. Záleží pouze na Vás jak využijete přednosti jejich konstrukce.

Kari sítě a jak položit podlahové topení?

Pokud jste se rozhodli využít kari sítí do Vašeho podlahového topení, pomůžeme Vám s jejich pokládkou. Pro práci na pokladu je možné využít nějaké firmy a jejich odborníků, nebo si pomoci sami. Není nic složitého na tom položit kari síť a následně zabudovat podlahové topení.

Ještě před pokládáním je třeba:
V prvním kroku je nutné si rozmyslet zda podlahové topení je to pravé pro náš dům. Odborníci podlahové topení doporučují hlavně pro nové domy a již méně pro rekonstrukce, kvůli udržující se vlhkosti. Když už jsme rozhodnuti a víme že topení v podlaze bude. Je nutné si promyslet jakým způsobem hodláme pokládku vykonat. V tomto případě budeme řešit pokládku za pomoci kari sítě, ale způsobů je více. Dle odborníku se již dnes jedná za metodu zastaralou, ač stále často využívanou.

Pro položení kari sítě není třeba žádného velkého návodu. Je pouze nutné armovací síť rozložit po celé ploše, kde se topení bude nacházet. Dále se již můžeme pustit do ukládání. Kari síť nám poslouží jako podklad a zároveň udrží trubky topení ve správné poloze. Trubky musíme na kari síť skládat do požadovaného tvaru podle podlahy kterou zvolíte.

Po naohýbání trubek na kari síť je třeba v zohybaných místech připevnit vázacími páskami, aby si udržely požadovaný tvar. Jelikož jsou trubky umístěné na kari síti a díky tomu prakticky ve středu podlahy, mohou lépe rozvést teplo po celé ploše. Po připevnění trubek na kari síť již můžeme rozlévat beton. Musíme myslet na to kolik centimetrů bude mít naše podlaha i s kari sítí a s trubkami.  Abychom tomu přizpůsobili jednotlivé vrstvy. Následně už jen čekáme na vyschnutí betonu.